Artpap - Artykuły biurowe Łódź

HISTORIA DZIURKACZY ze świata Artpap

0000-00-00 00:00:00

 

Historia dziurkaczy

 

Dziurkacz jest narzędziem biurowym. Służy do tworzenia otworów w papierze za pomocą mechanizmowi dźwigni i sprężyny.
 

Urządzenie to wymyślono w Niemczech (Matthias Theel). Opatentowano je także w Niemczech dzięki Friedrich Soenneckenn (14 listopada 1886 roku „Papierlocher für Sammelmappen”).

Dziurkacze ułatwiły i przyspieszyły pracę z dokumentami. Przedziurkowane papiery  były segregowane i wkładane do segregatorów (co ciekawe segregatory, również wymyślił Soenneckenn).

 

Pierwsze dziurkacze były bardzo ciężkie i dość duże. Były produkowane najczęściej z żeliwa połączonego z drewnianą podstawą. Teraz dziurkacze są lekkie i małe, budowane z konstrukcji metalowej połączonej z odpornym tworzywem.

 

Do lat 60. XX wieku występowały dziurkacze konduktorskie. Wykorzystywano je do kasowania biletów w pociągach i komunikacji miejskiej. Były zbudowane z jednego ostrza do robienia dziurki. Zniknęły w połowie XX wieku, ponieważ zastąpiono je kasownikami.

 

Aktualnie najbardziej pospolite dziurkacze posiadają dwa ostrza ( tzw. dwudziurkowe); występują także czterodziurkowe i jednodziurkowe. Mogą przedziurkować od ok. 10 do 65 kartek za jednym razem. Bardziej zaawansowane (archiwizacyjne) dziurkacze mogą przedziurkować nawet do ok. 500 kartek na raz. Nowoczesne dziurkacze zawierają w sobie ograniczniki formatu oraz pojemniki na ścinki (tzw. confetti). W sprzedaży występują, również dziurkacze elektryczne. To wiele udogodnień od czasów naszych pradziadków.

 

Ciekawostka, Google stworzyło google doodle na 131. rocznicę wynalezienia dziurkacza (14 listopad 2017 r.), poniżej animacja:

 

Bibliografia:

 

facebook artpaplodz

google+ artpaplodz

instagram artpaplodz

pinterest artpaplodz

Artpap Hurtownia Papiernicza

Artpap

O firmie

Zajmujemy się sprzedażą urządzeń i materiałów biurowych. W naszej ofercie można znaleźć wszystko, czego potrzebuje zarówno małe biuro jak i wielkie przedsiębiorstwo. Od drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych przez przybory piśmiennicze po artykuły szkolne.

 

Nasze referencje Panel Klienta

Kontakt

Godziny otwarcia Artpap

Godziny otwarcia

Pn-Pt 8:00-16:00

Artpap Łódź

Lokalizacja

Łódź, ul. Rewolucji 1905 roku 20